Hiszpańskie tańce


Spośród znanych hiszpańskich tańców wymienić można:

Kliknij nazwę tańca aby zobaczyć krótki opis i film.
BOLERO:
Taniec ma swoje korzenie w XVIII wieku. Bolero wykonywane może być solo, lub parami, często towarzyszy mu śpiew, kastaniety i tamburyn. Taniec najbardziej popularny w Andaluzji i Kastylii.
FLAMENCO:
Taniec flamenco wiąże się z pieśnią szczególnie popularną w Andaluzji (podobnie jak taniec). Flamenco jest bardzo energiczny a tancerki wykonujące taniec często krzyczą "aj, aj". Tancerki podczas tańca dużo klaszczą i towarzyszy im gra na gitarze. Kliknij w obrazek obok aby zobaczyć taniec Flamenco.
JOTA:
Z hiszpańskiego 'hota' to taniec pochodzący z Aragonii. Jest to szybki taniec wykonywany z wykorzystaniem kastanietów. Jota pojawia się między innymi w balecie M. de Falli "Trójkątny kapelusz", oraz "Rapsodii hiszpańskiej" F. Liszta.
PASODOBLE:
Pasadoble to tanie symbolizujący corridę. Tancerz wciela się w rolę torreadora, a tancerka symbolizuje czerwone sukno. Taniec odbywa się wokół wyimaginowanego byka.
PAWANA:
Pawana jest tańcem, który miał swoje początku na XV-wiecznym dworze hiszpańskim. Najbardziej charakterystyczną cechą tego tańca jest ruch wachadłowy: po kilku krokach wprzód pary wykonują tyle samo kroków w tył.